на головну

центральна районна бібліотека

 • Нові надходження
 • Віртуальні виставки
 • Бібліотекарю
 • Акція "Книга - в подарунок бібліотеці"
 • Видатні постаті Сокальщини
 • Василь Бобинський

  бібліотека для дітей

  інтернет центр

  Пункт доступу громадян до інформації;

  творчість наших читачів

  корисні лінки

  наш край

  контакти

  архіви

  книга гостей


  багато цікавої інформації про м.Сокаль та Сокальщину можна прочитати, завітавши на сторінку

  www.sokal.lviv.ua Сокаль і Сокальщина

   

   

  Google

   

  RAM counter  Контакти

  „Що означає бути вихованою людиною"

  Година моралі

  Дорогі юні друзі!

  Ми вітаємо Вас в бібліотеці і сподіваємось, що наша зустріч буде плідною і цікавою, адже тема сьогоднішньої зустрічі дуже близька всім нам – говорити ми будемо про нас з вами, про друзів, про чужих людей, про те , як навчитись створювати і зберігати добрі стосунки вдома, в школі, з товаришами на вулиці.

  Майже постійно ми знаходимося серед людей. Вступаємо з ними в якісь стосунки, контакти, часом негативні. І від цього залежить і наш настрій і наше самопочуття. Дуже часто ми розчаровуємося, що до нас поставилися несправедливо і від цього дуже страждаємо. А всі хотіли би відчувати любов, повагу, прихильне ставлення людей до себе. Правда? Але як цього досягти? Чи існує і в ньому втілена мудрість позитивного ставлення до людей: ось послухайте.

  „Умій відчувати поряд собою людину, умій розуміти її душу, бачити в її очах складний світ – радість, горе, біду, нещастя. Своєю поведінкою, своїми вчинками не задавай людині болю, образи, хвилювання. Умій підтримати людину, допомогти їй, коли у неї горе. Умій виховати себе так, щоб ти не „сипав сіль” на чужі, болючі рани, щоб гучно не ступав брудними чобітьми там, де треба затамувати подих, щоб не ломитися в двері, коли треба тихенько, на пальчиках, зайти в неї, щоб не сміятися тоді, коли всім сумно!”

  Знаєте, кому належать ці слова? Славетному педагогу В.О. Сухомлинському. Стати такою людиною він бажав кожній людині. Я бажаю вам стати ввічливими вихованими і культурними людьми. Бо тільки таку людину поважають оточуючі. А що ж таке ввічливість? Філософ Емерсон сказав „ввічливість – це сума маленьких жертв, які ми приносимо оточуючи нас людям”. А ісландський письменник М. Сервантес наголошував „ніщо не коштує так дешево і не ціниться так дорого як ввічливість” Правильність цих висловів безсумнівна, і протягом всього життя ви будете кожен раз переконуватись у цьому. Подумайте, у яких вчинках проявляється ввічливість людини? Важливим показником ввічливості людини є її вміння вітатися. У світі існує багато різних привітань. Так жителі Тибету, наприклад, вітаючись знімають свій головний убір правою рукою. Ліву руку вони закладають за вухо і висовують язика. Європейці обмежуються як правило, тим що піднімають шляпу і роблять легкий уклін. У японців для привітань застосовуються три види поклонів найнижчий, середній уклін під кутом 30 ° і легкий уклін.

  Давайте перевіримо, чи знаєте ви основне правило таких привітань.
  - Хто вітається першим – чоловік чи жінка?
  - молодший чи старший?
  - керівник чи підлеглий?
  - Учень чи вчитель?

  Ще одне правило: не слід чекати, доки з вами привітається людина. Пам’ятайте: першим вітається вихованіший, то ж давайте постійно доводити собі та оточую чим, що ви – вихована людина.

  Але є деякі виключення з цих правил: хто заходить у кімнату першим вітається з присутніми, а той, хто, виходить, - перший прощається з людьми, які залишилися у приміщенні.

  Буваючи на екскурсіях, різних святах, виховних годинах, вечорах і КВК, які проводяться у Вашій школі., ви постійно мали змогу спостерігати за вчинками інших, аналізувати і порівнювати із своїми , і звичайно, мали час навчитися культури поведінки і хорошими манерам.

  Зараз ми у цьому переконаємося.
  Отже спочатку тест
  „Чи ввічливий ти”
  1. Кожен із нас знає, що від того як людина поводить себе іншими людьми, залежить:
  а) ставлення до неї оточуючих людей людей;
  б) тривалість життя людини;
  2. Візитна картка людини при знайомстві, розмові
  а) одяг
  б) культура поведінки
  в) розповідь про свої здобутки, досягнення
  3. Чи можна сміятися із широко відкритим ротом?
  а) можна
  б) такий сміх недоречний
  в) можна, але не бажано
  4. Як потрібно сидіти на стільці?
  а) похитуючись злегка
  б) сидіти на краю стільця
  в) вільно, не горблячись і не спираючись.
  5. Ви прийшли на виставу, сіли на своє місце, вистава розпочалась, але вона нецікава. Ваші дії:
  а) встану і піду додому посеред вистави
  б) продовжуватиму сидіти на місці і розмовляти з сусідом
  в) продовжуватиму сидіти на місці мовчки, чекаючи закінчення вистави.
  6. Ви збираєтесь до школи, буде дощ, потрібно брати парасольку. Але вже після уроків дощ закінчився, як ви будете нести парасольку, повертаючись додому:
  а) вертикально
  б) горизонтально
  7. У якому одязі ви повинні ходити до школи:
  а) у модному
  б) у зручному
  8. Що прикрашає людину?
  а) рішучість
  б) скромність
  в) сила волі
  9. В кімнаті знаходились батьки, дідусь, бабуся і онук. До них в гості прийшов сусід. Хто першим повинен привітатись?
  а) онук
  б) сусід
  в) бабуся і онук
  10. Хто має право підписувати книгу:
  а) дарувальник
  б) автор
  в) продавець
  11. В залі кінотеатру мають зняти головний убір
  а) чоловіки
  б) жінки
  в) чоловіки і жінки
  12. Потискати руку слід
  а) в рукавиці
  б) без рукавички
  в) обома руками
  13. На столі під час обіду мають лежати
  а) кисті рук
  б) голова
  в) ноги
  14. Кому можна замість „здрастуйте” говорити „привіт”?
  а) директору
  б) бабусі і дідусю
  в) друзям
  15. На дискотеці ви вирішили запросити дівчину на танець, але вона стоїть з подругою. Ваші дії:
  а) запросити її на танець
  б) разом з товаришем запросите обох
  в) не підете зовсім
  16. Відповідь на запитання: „Як пройти до бібліотеки” слід давати:
  а) словами
  б) руками
  в) головою
  17. З давніх часів і до тепер під час вітання люди обмінювалися рухами. Як у нас в Україні віталися:
  а) підносили руку до лоба
  б) подали навколішки і билися об землю лобом
  в) клали руку на груди і вклонялися

  Я думаю, що слово "етикет" Вам знайоме, запозичене воно з французької мови і означає ярлик, етика, напис. І під етикетом ми розуміємо: поведінку, вітання, манери, одяг.

  Етикет існував з давніх часів і історія етикету знає багато потішних випадків. Так при дворі іспанського монарха Пилипа ІІ стався такий випадок королева захотіла показати придворному панству, що вона відмінна наїзниця, і сіла на андалузького скакуна, який виявився дуже непокірним. Відчувши вершницю, кінь став на диби, королева впала, на біду, її нога застрягла в стремені. Кінь помчав, волочачи королеву за собою. Це трапилось під стінами палацу, площа перед ним була заповнена, але ніхто не відважився допомогти нещасливій вершниці, тому що доторкнутися до її величності не можна було нікому. Накінець, двоє придворних все таки відважились. Їх мужність для оточуючих полягала не втому, що вони хотіли зупинити шаленого коня, а в намірі порушити правила етикету. Витягнувши з-під коня напівмертву королеву, вони раптово скочили на своїх коней і поскакали, щоб сховатися від королівського гніву. Ось такий курйоз з етикетом якщо сліпо наслідувати ці норми.

  Протягом століть етикет вдосконалювався. І якщо ми слідуємо нормам етикету, то про нас говорять, що ми культурна людина.

  І тому давайте проведемо невеличку вікторину. Я думаю, що всі люблять ходити в гості: А чи вмієте ви поводитись в гостях? І чи вмієте ви правильно дарувати подарунки?
  1. Чому повинен відповідати подарунок, тобто чим Ви керуєтесь, коли вибираєте подарунок? (уподобанням та смаком того кому призначений)
  2. Який подарунок найцінніший? ( Виготовлений своїми руками)
  3. Як повинен бути оформлений подарунок? (гарно)
  4. Як вручають подарунок? ( з привітною посмішкою)
  5. А що ти робиш, коли одержуєш подарунок?( не відкладай його набік, не ховай, як річ, тобі не потрібну, треба розгорнути упаковку і розглянути подароване, чемно подякувати)
  6. А якщо ти маєш такий подарунок? (Про це не можна говорити і не засмучувати того, хто подарував подарунок)
  7. Чи можна дарувати подароване тобі? (Ні)
  8. Ви подарували подарунок і супроводжуєте це:
  а) серйозним поглядом
  б) щирою посмішкою
  в) іронічним сміхом.

  І ось сіли за святковий стіл. Перевіримо, чи ви вмієте поводити себе за столом?
  1. Чим їдять птицю і дичину? (ножем і виделкою)
  2. Що робити з юшкою, що залишилася на тарілці? (залишити юшку недоїденою)
  3. Чи можна дути на юшку? (ні)
  4. Що робити, якщо під стіл упали ніж або виделка? ( попросити замінити їх).

  А чи знаєте ви, що у нашій країна виделки і серветки з’явилися тільки в кінці XVII ст.. Але подавали їх не всім, а тільки поважним, почесним гостям. Виделки були не схожі на ті, якими користуємося ми з вами. У них були два зубці і короткий держачок з шишечкою на кінці. Вони нагадували камертон. Якось один багатий англієць привіз таку виделку з Італії. Вирішив похвалитись перед своїми друзями, він запросив їх до себе не обід. Коли всі сіли за стіл, вийняв з кишені виделку і став за її допомогою їсти м’ясо. Всім захотілося роздивитися такий незвичайний інструмент. Виделка переходила з рук до рук. Нарешті всі прийшли до висновку, що їсти нею незручно. А дехто здивовано запитував: „Невже вам мало десяти пальців, даних природою, і ми повинні додавати до них ще два штучних?” А сьогодні ми навіть не уявляємо, як би обходилися без виделки за столом.

  Ну а зараз ми поговоримо про те, як навчитись поважати людей, ще в сиву давнину розуміли цінність добра, бо добро – це також категорія етики. У Вавилоні був такий звичай: недужих виносили на майдан чи на дорогу. Кожен перехожий підходив до нещасного, розпитував, що сталося, коли знав чим допомогти то радив. Ніхто байдуже не проминав хворого. Про це розповідав Геродот, давногрецький історик V століття до н.е. Такий звичай побутував і в асирійців, в єгиптян. Звичай творити добро безкорисливо.

  Якось Тарас Шевченко їхав з приятелем до Ніжина на ярмарок. Дорогою побачив пожежу. Горіла халупа якогось ремісника іновірця. Для всіх це був „чужий” тому натовп лише спостерігав як палахкотіло вогнище, і не поспішав допомагати. Шевченко ж кинувся рятувати пожитки погорільця. А коли все скінчилося звернувся до натовпу з такими словами: „Якої б віри, якого б народу не була людина, коли вона в біді, то стає нашим найріднішими братом”. Супутник Шевченка, пригадуючи цей випадок, додає що цього морального принципу Шевченко дотримувався все життя.

  Допомогти потерпілому в біді – цей принцип, либонь, значно прадавніший, ніж рід людський. І це маємо спостерігати серед братів наших менших – тварин.

  Так мавпи годують своїх хворих, старих, коли ті такі слабкі, що не можуть самотужки добувати харч. І годують не тільки родичі, але і інші мавпи. Коли якась мавпа поранена, налякана чимось, інші намагаються її заспокоїти, голублять, обнімають. В одній газеті описувався спогад, який спостерігали пасажири. Ворона, побачивши, як чайки ловлять рибу, спробувала їх наслідувати, але не розрахувала маневр і хвиля накрила її. Птаха опинилася у воді. І тут одразу злетілися чайки їй на допомогу. Пірнали під нею, виштовхуючи її з води , поки, нарешті, вона полетіла.

  Всі ви чули про таких чудових тварин – дельфінів. Довгий час вважали, що розповіді про те, що дельфіни рятують людей – це просто легенди. Але кілька випадків довели, що це правда.
  Одного разу в Австралії хлопчика змила морська хвиля. До нього одразу ж підплив дельфін і весь час чатував поряд відганяючи акул, поки хлопчика не підібрали рятівники. А одного чоловіка, який плавав на надувному матраці, хвилі занесли у відкрите море. Він уже, було, втратив надію на порятунок та десь узялися дельфіни і почали підштовхувати матрац до берега. Штовхали майже добу, підмінюючись один одного, і врятували людину.

  Задумайтесь, діти над цим. Бо дуже часто люди поступають гірше тварин. Не додає доброти і телевізор, що всі любите дивитись? Бойовики де багато бійок, крові, а мультфільми, які якісь жорстокі, потворні: наймайтесь читати побільше хороших книжок, відкрийте своє сердечко для добра. Може хтось знає вірш про добро, або розповість якусь ситуацію, коли ви виручили когось із біди надали допомогу?

  А чи помітили Ви, які очі у доброї людини, адже очі дзеркало людської душі, очі та всі риси обличчя – лагідні, м’які, ніби випромінюють тепло.

  Ось послухайте легенду. (Легенда про Христофера)

  Я думала, що ви зрозуміли, що ніколи не можна відповідати злом на зло.
  А тепер давайте порозгадуємо загадки.
  • Що старіше від розуму? ( Увага)
  • Що у великій кількості мало важить? (радість)
  • Що їсть без зубів? (совість)
  • Що сушить без вогню? ( журба)
  • Що, а не ніж, ріже, аж до серця доходить, а кров не йде. ( образа, прикрість)
  • Сліпий бачив зайця, а безногий впіймав його. Що це? ( брехня)
  • У вогні не горить, у воді не тоне. (правда)
  • Хто найдальше бачить? (розум)
  • Без рук, без ніг, а світ за хвилину оббігає. (Думка)

  Діти, давайте трохи поговоримо ще про ім’я, своє і чуже.
  Люди –завжди берегли ім’я і намагалися його промовити, щоб воно жило найдовше. Одні робили великі справи і залишились жити у віках, другі - висікали на скелях, треті писали на свинцевих пластинках і кидали в море. Був такий імператор Нерон, який спалив Рим, щоб увіковічити себе в поемі: це вже ганебний вчинок і один древній грек спочив прекрасний храм. Ці люди покрили ганьбою свої імена та увійшли в історію.

  Діти, знайте, що ніколи не можна сміятися над чужим іменем , це може робити тільки не дуже розумна людина.
  Ще два слова про зовнішній вигляд людини. Але перед тим невеличка вікторина.
  1. Що треба зробити, перш ніж вийти на вулицю? (Подивитися у деркало чи все порядку у твоєму вбрані)
  2. Яким повинен бути ваш одяг перш за все. ( чистим)
  3. Що ти повинен зробити перед тим як одягнути костюм чи сукню? (перевірити, у якому вони стані, чи не відірвані ґудзики, петлі).
  4. Що ви повинні мати завжди в кишені? ( чистий носовичок).
  5. Що треба зробити, заходячи в школу, в театр, в гості? ( зняти головний убір, поправити костюм пригладити волосся).
  6. Чи можна прикрашати шкільний одяг? ( привабливою роблять людину на дорозі речі та прикраси, а чиста й охайність)
  7. Який повинен бути вираз вашого обличчя?( привітним)
  8. А як ви думаєте, що треба робити, щоб виробити гарну поставу? ( треба щодня робити фіззарядку)
  9. Що треба робити з волоссям? ( Постійно доглядати, своєчасно мити, стригти).

  І я думаю, якщо Ви застосуєте все це на практиці, всім оточуючим Вас людям буде приємно, бо ж ви напевно звертали увагу на те, що навіть не сказавши ще слово зовсім незнайома вам людина вже справляє на вас враження або хороше, або негативне. І залежить все це від зовнішнього вигляду : ну ось такий приклад:
  Уявіть собі, що на вулиці вас переймає чоловік з довгим, нечесним волоссям, з розкуйовдженою бородою, в брудному одязі і з грубими жестами. Він хоче щось запитати, але не встиг він і рота розкрити, а вам вже неприємно.

  Зауважте це діти, якщо хочете мати добрі стосунки з людьми. А давайте згадаймо з вами ще чарівні слова, які так допомагають в житті. „Добрий, день, до побачення, будь ласка, вибачте, прошу вас”.

  З нашої розмови можна зробити такі висновки:
  • Поводьтеся з іншими так, як ви хочете, щоб вами поводились.
  • Навчіться слухати інших, бо дуже важливо вміти не тільки гарно говорити, але і слухати.
  Якось до Сократа привели нового учня, який хотів опанувати красномовність. І Сократ зажадав подвійну оплату. І коли учень запитував чому подвійну. Філософ відповів, що доведеться вчитися двом наукам, не лише говорити, а мовчати.
  • Будьте милі і товариські.
  • Виявляйте інтерес до інших людей, до їхніх справ.
  • Не будьте злостиві.
  • У стосунках з людьми навчіться давати, а не лише брати.
  • Вчіться добре говорити, щоб змогли підтримувати розмову.
  А скажіть, що для цього потрібно зробити? ( багато читати, добре вчитися)

  І скажу словами Ліни Костенко:

  І в житті, як на полі мінному,
  Я просила в цьому сторіччі.
  Хоч би той магазинний мінімум:
  - Люди, будьте взаємно ввічливі!
  - І якби на те моя воля
  Написала б я скрізь курсивами:
  - Так багато на світі горя,
  Люди, будьте взаємно красивими.

  Я від щирого серця бажаю цього Вам.

   

  Сокальська центральна районна бібліотека ім. В.Бобинського