на головну

центральна районна бібліотека

 • Нові надходження
 • Віртуальні виставки
 • Бібліотекарю
 • Акція "Книга - в подарунок бібліотеці"
 • Видатні постаті Сокальщини
 • Василь Бобинський

  бібліотека для дітей

  інтернет центр

  Пункт доступу громадян до інформації;

  творчість наших читачів

  корисні лінки

  наш край

  контакти

  архіви

  книга гостей


  багато цікавої інформації про м.Сокаль та Сокальщину можна прочитати, завітавши на сторінку

  www.sokal.lviv.ua Сокаль і Сокальщина

   

   

  Google

   

  RAM counter  Творчість наших читачів

  Ігор Богачевський(1928)

  Вчений-математик.
   Завдяки формулі Богачевського було розраховано політ на Місяць,

  а також повернення на землю космічного корабля США.
  Учасник програми Аполло польоту американських астронавтів на Місяць.
  Народився і вчився в Сокалі. 

   


  БОГАЧЕВСЬКИЙ Ігор Данилович (07.09.1928, м.Сокаль, нині Львів. Обл.) – математик. Син Д. Богачевського, брат М.Богачевської-Хом’як. Д-р математики (1961). Лауреат премій ім.Шевеля (1975), Сааті (1980) та В.Брагіна за праці в галузі магніто-гідродинаміки, нелінійної хвильової механіки, керованого термоядер. Лазер. Злиття. Середню освіту здобув у Сокалі та Новому Ульмі. Закін. Нью-Йорк. Ун-т (1956). У 1960-63- доц. Нью-Йорк. ун-ту; 1963-66-дослідник авіац. лаб. Корнельського ун-ту. Б. винайшов нестаціонарний («time-dependent») метод для проведення обчислень тривимірного входу в поле потоку, розробив багатовимірну обчислюв. схему дослідження гідромех. проблем  та ударного хвильового потоку. Н.-д. діяльність продовжив у лаб. Авко-Еверет (1966-68) та Бел Телефон (1968-75). Вивчав проблеми, пов’язані з проникністю та циркуляцією атмосфери. Опрацьовував організаційні й тех. питання  розширення телефонної мережі. 1975-87-пров. н. с. Нац. лаб. в Лос-Аламосі (шт. Нью-Мексіко). Чл. групи, відповідальної за ідентифікацію та попереднє дослідження нових концепцій зброї. Зробив вагомий внесок в екон. моделювання, програмний аналіз і програмне планування. 1981-93-пров. науковець Корпорації «Роквел Інтернешнл». Проводить наук. й тех. оцінювання проектів створення нових систем зброї. Запропонував можливу конфігурацію тактичної високопружної мікрохвильової зброї. Досліджував питання матем. моделювання термоядер. ракетного пристрою.
         

  Пр.: Око за око в еволюції співпраці//Наука і культура. 1996. Вип.29; Матефізика у фізиці // Універсум. 1999 №11-12.
  О.Біланюк

  Богачевський Ігор Данилович [Текст]// Енциклопедія сучасної України.-Т.3./ НАН України, наук. т-во ім. Шевченка, Коор бюро ЕСУ.-К, 2004.- с. 122-123.

   

   

  Видатний вчений США народився в Сокалі

  7 вересня 2008 року минуло 80 років видатному вченому США в галузі аеронавтики та астронавтики Ігорю Богачевському, котрий народився в Сокалі в родині адвоката Данила Богачевського та громадської діячки Ростислави Богачевської (з дому Нечаїв). Він — професор Нью- Йорського університету, автор понад ста наукових праць з ядерної фізики і астронавтики.

  На початку 30-их років минулого століття родина Богачевських переїхала до Рави-Руської, де Данило Богачевський отримав місце адвоката. Тут Ігор навчався у народній школі з польською мовою викладання, а у 1939 -му родина переїхала до Томашева. А от Ігор-Орест Богачевський у 1941-1944 роках навчався у стінах Сокальської гімназії.

  В 1944 р.   Богачевські потрапляють до Німеччини. Тут Ігор здає матуру і виїздить до США. Аз 1951 по 1953 роки перебуває в американській армії в Кореї. У виборі професії Ігоря Богачевського важливу роль відіграло знайомство з добре відомим в наукових колах Америки фізиком Михайлом Петришином — конструктором космічних кораблів. Він цілковито віддався технічним ідеям космічної ракетної техніки. Ігор Богачевський продовжує студії в галузі технічних наук та математики. З 1961 року займається науково- теоретичною працею у різних центрах США, його дослідження переважно спрямовані на розвиток аеронавтики і термоядерної енергетики. Наукові здобутки Ігоря Богачевського пов"язані зі створенням нових  систем  зброї, математичним моделюванням ядерних ракетних двигунів, розвитком телефонних мереж. Отримав численні нагороди, зокрема премію Шевелла і Саті, відзнаку ИАЗАза розробки для проекту «Аполло», нагороду телефонної компанії АТТ. Крім наукових публікацій, в його творчому доробку чимало патентів і популяризаторських статей, надрукованих останнім часом в Україні.

  А одна з сестер Ігоря — Марта Богачевська – Хом’як — доктор наук, професор, видатна дослідниця жіночого руху. Закінчила Пенсиль-ванський університет, згодом аспірантуру в Колумбійському університеті. В1964-1968 роках викладач, потім професор історії в університетах Нью- Йорка, Нью-Джерсі, Вашингтона та Гарварда. Вела дослідницьку програму у Національному фонді сприяння гуманітарним наукам у Вашингтоні, читала курси з історії України в університеті ім. Джорджа Вашингтона. Обіймала відповідальні посади в громадських жіночих організаціях, серед них — віце-президент Союзу українок Америки. У 1996 році відвідала родинне місто —Сокаль, зустрілася з членкинями сокальського осередку «Союзу українок», хоча вперше після довгої розлуки вона приїхала на Україну у 1979 році.
  До Сокаля привезла свою книжку «Білим по білому»—дослідження історії українського жіночого руху 1884-1939 рр. У 1988-му ця книжка англійською мовою вийшла в Канаді, а в 1995-му — видана в Києві українською мовою. За неї Марта Богачевська-Хом"як здобула премію ім. Барбари Гелд Асоціації славісток США та наукову премію ім. Тетяни й Омеляна

  Василь ЦАРИК.
  с. Добрячин.

  Царик В. Вчений США народився в Сокалі:[Ігор Богачевський-вчений в галузі аеронавтики]/В.Царик//Голос з-над Бугу.-2009.-24 бер.

   

  Сокальська центральна районна бібліотека ім. В.Бобинського