багато цікавої інформації про м.Сокаль та Сокальщину можна прочитати,
завітавши на сторінку
Творчість наших читачів
Володимир Грицик(1941)
Вчений в галузі інформаційних технологій і систем, академік, член-кореспондент Національної Академії наук України. Відділення фізико-технічних проблем матеріалознавства. Народився в Сокалі.
Грицик Володимир Володимирович (10.08.1941, м.Сокаль Львів. обл.) – фахівець у галузі інформаційних технологій і систем. Д-р тех. н. (1984), проф. (1988). Чл.-кор. НАНУ (1991). Засл. діяч н. і т. України (2002). Премія ім. С.Лебедєва НАНУ (2000). Медаль ім. С. Корольова (1990). Держ. нагороди СРСР. Закін.Львів. ун-т (1962). Відтоді працював у Фіз.-мех. ін-ті НАНУ (Львів): 1984-96 – зав. відділу інформ. технологій, заст. дир. з н.-д. роботи. Від 1996 – дир. Держ. НДІ інформ. інфраструктури НАНУ і Держ. департаменту зв’язку та інформатизації України; одночасно – проф. Львів. ун-ту та Нац. ун-ту «Львів. політехніка». Голова секції інформатики Зх. наук. центру НАНУ (від 1990); гол. ред. ж. «Інформаційні технології і системи» (від 1997). Розробляє інформ. технології та системи паралельного оброблення даних. З участю та під кер-вом Г. розроблено спеціаліз. та проблемно-орієнтовані високопаралел. системи оброблення інформації в реальному часі, які впроваджені для косміч. дослідж. і використовувалися на орбітал. станції «Мир», при запуску, польоті та посадці косміч. системи «Буран». Результати в цій галузі відображені у 5-том. монографії «Параллельная обработка информации» (К., 1981-90; 2-5 т. – за ред. Г.).
Пр.: Оценка качества передачи информации. К., 1973 (співавт.); Распараллеливание алгоритмов обработки информации в системах реального времени. К., 1981.
Ю.В. Опотяк
Грицик Володимир Володимирович//Енциклопедія сучасної України.- т.6. Го-Гю /НАН України; наук. т-во ім.Шевченка, ін-т енцикл.досліджень.-К., 2006.- с. 488.
НАШ ТРЕТІЙ АКАДЕМІК
Нині ми відшукуємо мережева ліній українських родів, представники яких є славою не пише їх роду, але й краю, де вони народилися, а також вони гідні того, аби ними гордилися і загалом в Україні. Донедавна більшість з нас мали ширшу інформацію про двох академіків, котрих зродила сокальська земля, а Сокальська гімназія стала їх першим кроком до великої академічної науки, це св. п. Олег Романів та св. п. Йосип Штокало. У часописі "Голос з-над Бугу" були публікації про цих відомих українських вчених. А в четвертому томі "Надбужанщини" дізнаємося, що Сокальщина має ще одного, третього академіка - Володимира Грицика. У Сокалі вже понад століття пустила корені одна з гілок шляхетного українського роду Грициків. По вулиці Шептицького стоїть камениця родини Грициків, яка збудована за часів дідуся - отця Олексія. На сокальському цвинтарі покояться останки батька Володимира Грицика і ще багатьох його родичів. Отже, як-то кажуть, всі дороги ведуть до ... Сокаля.
Володимир Володимирович Грицик народився 10 серпня 1941 року у Сокалі, де у греко-католицькому обряді був охрещений і миропомазаний о. Олексієм Грициком. Про те, з якої родини він походить, Володимир Грицик розповідає: "Я з родини священиків та учителів, і мої генеалогічні корені сягають давніх часів, витоки з минулого, що переплетені історією духовних, культурних, наукових піднесень, освітянських досягнень, звершень державних і політичних збурень, неспокоєм війни,,.".
Початкову освіту здобув у Ганівській початковій школі, де в той час директором працював його батько Володимир Олексійович. З 1951 по 1957 рік навчався у Сокальській середній школі №1.
"Мій час, проведений у Сокалі, -згадує Володимир Грицик,- це надзвичайно добра школа здобуття знань, це піклування про мене моїх батьків та родичів. Опіка бабці Олени, учителів - цьоці Марії Олексіївни Грицик та вуйка Ераста Олексійовича. Це висококваліфіковані, інтелігентні учителі. Душевні та доброзичливі. Особливо багато було філософських роздумів з вуйком Ерастом. Це спричинило формуванню моєї громадянської і філософської позиції, мало вплив на майбутнє спрямування до наукової діяльності, а також розуміння минулого, духовного, яке стало поступом до нашого, українського, національного. Де б я не навчався чи у Львівському державному університеті ім. І. Франка, чи кілька років, проведених у Московському університеті, завжди згадував Сокаль, звідки почалася моя тяга до науки, звідки бере початок ріка мого життя".
У 1957 році Володимир Грицик став студентом механіко-математичного факультету Львівського державного університету ім. і. Франка, який закінчив у 1962 р. за спеціальністю математика-обчислювача і отримав скерування від Академії наук до інституту машинознавства та автоматики у секторі фізикометрії (керівник член-кореспондент АН УРСР В. Михайловський). Нині це фізико-механічний інститут Національної академії наук України. Пройшов шлях від інженера до керівника сектора фізикометрії фізико-механічного інституту НАНУ. Від 1990 року він член-кореспондент Національної академії наук України за спеціальністю наукове приладобудування. А у 2002 році йому присвоєно звання "Заслужений діяч науки і техніки України".
З метою впровадження єдиної державної політики інформатизації, забезпечення національних інтересів у цій сфері, розвитку інформаційної інфраструктури регіонів України, спільним розпорядженням Президії НАНУ і Національного Агенства з питань інформації при Президентові України у 1998 році створили Державний науково-дослідний інститут інформаційної інфраструктури подвійного підпорядкування НАНУ та Національному агенству з питань інформатизації при Президентові України. І його директором, призначений професор, доктор технічних наук Володимир Грицик.
За участю та під його керівництвом розроблено принципово нові, спеціалізовані та проблемно-організовані, паралельні обчислювальні процесори високої надійності оброблення інформації у реальному часі, впроваджені для космічних досліджень і використовувались на орбітальній станції "Мир", а також при запуску, польоті та посадці космічної системи "Буран".
На запрошення ректора Національного університету "Львівська політехніка", професора, доктора фізико-математичних наук Юрія Рудавського працював за сумісництвом директором навчально-наукового інституту комп'ютерних наук та інформаційних технологій, а також завідувачем кафедри математичного програмування цього ж інституту.
Володимир Грицик організував та очолював спеціалізовану вчену раду Вищої атестаційної комісії (ВАК) України з підготовки та захисту докторських та кандидатських дисертацій з трьох спеціальностей: "Системи та засоби штучного інтелекту", "Математичне моделювання та обчислювальні методи", "Автоматизовані системи управління і прогресивні інформаційні технології". Український вчений є членом міжнародних програмних комітетів у різних науково-технічних конференціях у США, Канаді, Японії, Англії, Німеччині, Польщі та інших країнах.
За свою наукову діяльність академік Володимир Грицик отримав державні нагороди: медалі імені Ціолковського, Корольова, Келдиша, Гагаріна, премію Національної академії наук України ім. Лебєдєва. Він є академіком Міжнародної Академії комп’ютерних наук і систем з наукового напрямку "Інформаційні технології системи" з 1996 року. Заслужений професор Вищої школи у Бєльско-Бяле (Польща).
Під науковим керівництвом В. Грицика підготовили та захистили до сотні докторських та кандидатських дисертацій. Його вихованці і сьогодні працюють професорами у різних вузах України.
Це лише штрихи до портрету академіка, вихідця з Сокальщини Володимира Грицика. Автор допису щиро вдячний за наданий матеріал сестрі Володимира Грицика - шановній Марті Володимирівні, котра відразу відгукнулася на просьбу, а окрім цього подарувала книжку "Нариси історії нашого роду", де подано біографічні дані декількох галицьких родів: Ваньковичів, Вахнянинів, Пасічинських, Плешкевичів, Терлецьких, Грициків, Качмарів, Кульчицьких, Мисяків, Дутків, Слонських... Роди різні, але їх єднає те, що це українські роди, хоча не всі їх представники живуть в Україні. Хтось непомітно, скромно прожив чи проживає життя. А хтось, як академік Володимир Грицик, своїми видатними науковими досягненнями прославив свій рід, землю Сокальську, де народився, де минули його шкільні роки. І нині ми можемо пишатися ще одним сокальським академіком.
Зеновій СТОНИЦЬКИЙ,
колишній завуч Сокальської СШ№1.
Стоницький З. Наш третій академік:[Володимир Грицик]/ сини землі Сокальської / З. Стоницький//Голос з-над Бугу.- 2010.-20 квіт.