багато цікавої інформації про м.Сокаль та Сокальщину можна прочитати,
завітавши на сторінку
Творчість наших читачів
Василь Левицький (1866-.... )
Греко-католицький священик
Будівничий Сокальської церкви
св. ап. Петра і Павла.
«За Бога, за віру, за церкву святу…»
Ні чималий відлік літ, ні зумисне замовчування не змогли стерти з людської пам'яті ім'я грекокатолицького священика, отця-митрата Василя Левицького. Бо він був не лише добрим душпастиром, а й справжнім патріотом української землі. Хтось залишає по собі сад чи пісню, добрих дітей... або ж зовсім нічого. Отець-митрат Левицький лишив по собі церкву — одну з найбільших, найгарніших в Галичині. Саме з тієї причини Рада міста Сокаля іменувала його почесним громадянином.
Його корені не з Сокальщини, родом він з Брідщини. У цьому році йому минуло б 130 літ. Богословських наук навчався у Львові. До 1894 року був співробітником і катехитом у Миколаєві. А у лютому його покликали до Риму на професора пасторальної літургіки 29 вересня 1903 року о. митрат Василь Левицький став священиком Сокаля.
Перша думка побудови ще однієї церкви у Сокалі була висловлена о. Олександром Зубрицьким. А вже за о. Миколая Роздільського збудовано для цієї цілі цегельню і складено відозву комітету будови нової церкви до міщанства з просьбою давати добровільні пожертви. Коли ж душпастиром сокальським став о. Орест Чехович, тоді було куплено площу по вулиці Львівській від Василя Боярського, Терези Хмєльовської і Пелагії Уласевич за 15000 корон. План побудови церкви виготовив Львівський архітектор Василь Нагірний.
Але передчасна смерть о. Ореста Чеховича перешкодила здійснити мрію сокальців, яку вдалося завершити його послідовнику о. митрату Василю Левицькому. Насамперед, з його ініціативи була реставрована церква св. Михайла. А згодом добудовано захристію, бабинець, дзвіницю, споруджено приміщення для співпрацівника. Та з особливою енергією і натхненням взявся о. митрат В. Левицький за побудову нової церкви, яка мала носити ім'я святих Верховних Апостолів Петра і Павла.
З першого червня 1904 року розпочалось копання фундаменту храму. Цю роботу добровільно виконали міщани міста за 14 днів. І вже 12 липня цього ж року було посвячено камінь, а у фундамент вмуровано пляшку, Де на пергаменті були вписані прізвища визначних духовних осіб, мирян, які прилучилися до побудови церкви.
А далі розпочалось кількарічне будівництво. На це потрібні були великі кошти. І те, що в такому короткому часі церква була споруджена, велика заслуга о. митрата Левицького. Його сердечні проповіді доходили до сердець і розуму парафіян, і вони жертвували на свій храм. " Отець Левицький не соромився заходити в домівки сокальців і просити допомоги в спорудженні церкви. Ось що мені роповіла п. Марія Луцик, яка запам'ятала спогади своєї мами: «Отець Левицький щодень, коли накривали бляхою бані церкви, по драбині вилазив аж на сам верх, перевірити, чи все робиться так як належиться». Його називали мотором-душею цілої будови. А вже у 1909 році він разом з усіма сокальчанами брав участь в освяченні новозбудованого храму і провів першу архієрейську Службу Божу у його стінах.
Отож цей відтинок життя о. митрата Левицького тісно пов'язаний з спордуженням сокальської церкви. Але завдяки йому було також збудовано і дочірну церкву в Поториці. За почином священика відновлено церковний хор, церковне братство і створено нове — Найсвятішого серця Ісуса.
Проте о. митрат Левицький хоча був духовною особою, брав активну участь у громадському житті Сокаля, піклувався про душу і розум парафіян-українців. Тому й, мабуть, був головою «Руської Бесіди», «Просвіти», чимало доклав зусиль під час купівлі приміщення «Народного Дому». Це його був задум створення «Сокола» та побудови «Інституту для дівчат».
За заслуги перед церквою о. митрат Василь Левицький був відзначений Орденом залізної корони III кл. та Срібним хрестом заслуги, рицарем Ордену святого Гробу Спасителя, був декорований папським хрестом.
На жаль, залишилось вже дуже мало сокальців, які жили в часи о. Василя Левицького. Про нього багатьом розповідали їх батьки, бабусі і дідусі... Мені розказали, що десь в 1912 р. о. митрат Левицький виїхав до Львова. Але де б не спочивав його прах, сокальці завжди пам'ятатимуть священика, який по собі залишив глибокий слід у серцях і душах парафіян, бо окрім усього доброго, завдяки його старанням споруджена церква св. апостолів Петра і Павла.
Оксана ПРОЦЬ
Проць О. «За Бога за віру, за церкву святу…» : [о. Василь Левицький] / О.Проць // Голос з-над Бугу .-1996.-3 груд.